Policistični jajnici

Policistični jajnici – Simptomi, uzroci nastanka i liječenje

adminmaxima Comments 0 02/12/2022

Policistični jajnici predstavljaju poremećaj kod kog jajnici proizvode abnormalnu količinu androgena, muških polnih hormona. Što rezultira povećanjem veličine jajnika i formiranjem na njima folikularnih (vodenih) cisti veličine od 5 do 15 mm.

Ovaj poremećaj je najčešća hormonska bolest kod žena. Istraživanja pokazuju da od njega pati jedna od 10 žena u svijetu. Javlja se u periodu između puberteta i menopauze. Obično u roku od 4 godine nakon prve menstruacije. U rijetkim slučajevima se javlja u kasnijem dobu, tj. kod žena koje imaju redovne cikluse.

Koji je uzrok policističnih jajnika?

Tačan uzrok zbog kog žensko tijelo proizvodi prekomjernu količinu muških hormona nije otrkiven, te se smatra da su pokretači genetika i životne navike. Ipak, utvrđeni su određeni faktori rizika. Jedan od njih je insulinska rezistencija.

Primećeno je da se policistični jajnici češće javljaju kod gojaznih žena, te se i višak kilograma svrstava u moguće pokretače. Mada ne treba zanemariti ni nasljedni faktor, jer se javlja u generacijama jedne porodice. Što znači da veći rizik od oboljevanja imaju žene kod kojih se majka ili sestre već suočavaju sa problemom policističnih jajnika.

Koji su simptomi policističnih jajnika?

Policistični jajnici donose veći broj različitih simptoma. Zato se i navode kao sindrom.

Policistični jajnici

Izostanak menstruacije (amenoreja) ili neredovne menstruacije (oligomenoreja) su karakteristični simptomi. Prati ih izostanak ovulacije, koji se javljaju u 66 odsto registrovanih slučajeva.

S obzirom da policistični jajnici utiču na plodnost, poteškoće sa ostajanjem u drugom stanju, su još jedan znak. Takođe, može se javiti povišeni holesterol.

Usled prekomjerne proizvodnje muških hormona razvijaju se određene karakteristike jačeg pola. Tu, prije svega, spadaju pojačana maljavost, nakupljanje masnog tkiva u trbušnoj regiji (muški tip debljine), masna koža, akne, hirzutizam (muški tip opadanja kose). Kod pojedinih žena primjetan je i povišeni libido.

Kao simptomi navode se i predijabetes ili dijabetes.

Da li su policistični jajnici opasni?

Policistični jajnici su ozbiljan zdravstveni problem. To potvrđuje i podatak da su najčešći uzrok steriliteta kod žena. Ukoliko dođe do začeća mogu da dovedu do spontanog pobačaja i materičnog krvarenja. Povećavaju i rizik od nastanka raka materice.

Osim na reproduktivni sistem, oni utiču i na mnoge druge organe. Povišeni krvni pritisak, anemija, bolesti srca, dijabetes tipa 2 – samo su neke od komplikacija do kojih mogu da dovedu policistični jajnici.

Imajući u vidu ozbiljnost posledica veoma je važno da se problem otkrije na vrijeme. Liječenje zavisi od godina, ozbiljnosti simptoma i opšteg zdravlja žene. Obuhvata promjenu životnih navika, odnosno, zdravu ishranu, redovnu fizičku aktivnost, prestanak pušenja. U pojedinim slučajevima se primenjuju i lijekovi ili hirurški zahvat.

Da bi se regulisao nivo hormona neophodna je i upotreba dijetetskih proizvoda.

Studije su pokazale da ekstrakt zlatne make blagotvorno djeluje na hipofizu koja signalizira jajnicima da luče estrogen i progesteron u količinama idealnim za normalno funkcionisanje menstrualnog ciklusa. Zbog toga stručanjaci savjetuju korišćenje FemiSan A kapsula sa zlatnom makom.

Policistični jajnici

U sastav ovih kapsala ulazi i virak koji povećava protok krvi i limfe kroz organe. Na taj način jača reproduktivni sistem. Zatim, rusomača i hajdučka trava koji stimulišu normalan menstrualni protok, sprječavajući pojavu prekomernog krvarenja. Dok crveni zdravac djeluje umirujuće na upalne procese na jajnicima i materici.

Efikasno djejstvo imaju i FemiSan A kapi. Svojom formulom na bazi specijalno odabrnog bilja one na prirodan način doprinose normalnom menstrualnom ciklusu i hormonskom balansu.

FemiSan kapi i kapsule možete pronaći apotekama Maxima.

 

 

0 Comments

Оставите одговор