Melatonin je hormon koji luči pinealna žlezda, tj. epifiza. Tačnije, on se proizvodi u ćelijama koje se zovu pinealociti, a izlučuje se u krv i likvor.
Otkrili su ga McCord i Allen davne 1917. godine, a za njegov naziv zaslužan je Aaron B. Lerner. Ovaj profesor dermatologije sa svojim saradnicima sa Jejlskog univerziteta smatrao je da melatonin može biti koristan u liječenju bolesti kože, te ga je sredinom 20. vijeka izolovao i dao mu danas poznato ime.
Dve decenije kasnije Linč i saradnici su otkrili da je produkcija melatonina podložna cirkadijalnom ritmu, a krajem 20. vijeka potvrđeno je da spada u antioksidante.
Melatonin reguliše ciklus dan-noć. Odnosno, on je zaslužan za budnost i spavanje čovjeka. Kada padne mrak počinje intenzivnije lučenje, te se naziva i „hormon tame“. Dok se preko dana održava na niskom nivou. Na taj način pomaže tijelu da bude budno ili mu, pak, daje do znanje da je vrijeme za spavanje.
S obzirom da je san je izuzetno važan za fizičko i mentalno zdravlje, poremećaji u proizvodnji melatonina mogu da dovedu do ozbiljnih posljedica. Ne samo da tijelo ne uspeva da se regeneriše i povrati snagu, koju dobija spavanjem, već dugoročni poremećaji u spavanju predstavljaju rizik od nastanka pojedinih bolesti, kao što su dijabetes, depresija, anksioznost, Alchajmerova bolest, Parkinsonova bolest, promjena raspoloženja, hormonalni disbalans…
Pored regulisanja budnosti i spavanja melatonin učestvuje i u regulaciji aktivnosti enzima i hormona povezanih sa metabolizmom i funkcijom organa. Bez njega ne bismo znali kada smo gladni ili žedni. Takođe, sastavni je dio imunog sistema čovjeka. Što znači da ima aktivnu ulogu u borbi protiv slobodnih radikala.
Vjerovali ili ne, melatonin usporava starenje. Njegovo lučenje se tokom godina smanjuje i nakon 45. godine počinje značajno da opada. Taj podatak doveo je do zaključka da smanjene vrijednosti melatonina mogu da utiču na pojavu degenerativnih bolesti koje su karakteristične za starije osobe.
Ovaj hormon može da pomogne kod negativnih simptoma menopauze, pa čak da dovede do oporavka hipofize i funkcije štitne žlezde. Budući da ima anti-inflamatorno i antioksidantno djejstvo, smanjuje rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti. Ujedno, reguliše krvni pritisak i holesterol.
Istraživanja su pokazala da melatonim ima blagotovorno djejstvo i na tinitus, ublažavajući zujanje u ušima.
Nivo melatonina opada s godinama, te se starijim osobama preporučuje redovno uzimanja dodataka. Suplementacija melatonina je neophodna i kod ljudi koji rade noću, imaju „jet leg“, probleme sa spavanjem u dužem periodu, kao i onima kod kojih je hronično nizak nivo melatonina.
Na tržištu postoje brojni preparati na bazi melatonina. Melatonin tablete ESI na prirodan način regulišu cirkadijalni ritam i ubrzavaju uspavljivanje. Često ih koriste i osobe prilikom odvikavanja od cigareta, alkohola ili lekova kako bi spriječile nesanicu izazvanu apstinencijalnom krizom.
Polazeći od tradicionalnog znanja upotrebe biljaka i uz primjenu najsavremenije tehnologije, Esense stručnjaci su razvili Melatosan Melatonin tablete za žvakanje i kapi za oralnu upotrebu. Zahvaljujući jedinstvenoj formuli kontrolišu prirodne cikluse spavanja i budnosti. Istovremeno, obezbeđuju kvalitetan san.
Erba Vita kao centar svog rada stavlja neodvojivi odnos između čovjeka i prirode. U skladu sa tim razvijene su Melatonina kapsule koje predstavljaju podršku prirodnim fiziološkim procesima koji podstiču zdrav san. Samim tim čuvaju zdravlje ljudi.
Navedene proizvode možete pronaći u bogatoj ponudi apoteka Maxima.
Оставите одговор