Hiperpigmentacija je čest problem ne samo žena, već i muškaraca širom svijeta.
Koža je najveći i vrlo složen organ. Ona predstavlja zaštitu za organe, mišiće, tkiva i kosti. Takođe je ogledalo našeg zdravlja, te nam, često, šalje signale o tome što se događa u organizmu. Što znači da promjene u našim navikama, loša ishrana, konstantni stres i nesanica, pa i neadekvatni preparati za njegu kože mogu se odraziti, upravo, na njoj. Nažalost, promjene na koži često su posljedice i bolesti.
S obzirom da pojava tamnih fleka narušava ljepotu kože, posebno lica, apoteke Maxima vam skreću pažnju na moguće uzročnike.
Hiperpigmentacija je poremećaj na koži koji nastaje zbog prekomjernog stvaranja melanina.
Melanin je pigment koji se stvara u ćelijama melanocitima, a utiče na boju tkiva. Odgovoran je, prije svega, za boju kože, kose i očiju. Mada ga ima i u mozgu, moždanom stablu i srži nadbubrežne žlijezde. Osim boje kože, ovaj pigment ima i zaštitnu ulogu. Naime, melanin efikasno apsorbuje svetlost, te štiti kožu od oštećanja koja izaziva štetno sunčevo zračenje.
Iako je lučenje melanina regulisano u svakom organizmu, u pojednim situacijama dolazi do prekomjernog stvaranja i pojave hiperpigmentacije koja se manifestuje u vidu potamnelih pečata ili fleka na određenim dijelovima kože. Morate imati u vidu da se povećana koncentracija stvara ne samo u epidermisu, tj. površinskom sloju, već i u srednjem i dubljem sloju kože.
Prvi i najčešći uzrok, koji je naročito aktuelan tokom ljetnjih mjeseci, jeste prekomjerno sunčanje. Zbog toga se hiperpigmentisana koža može javiti već u ranim 20-im godinama, posebno kod ljepšeg pola. U zavisnosti od intenziteta izlaganja mrlje mogu biti od svijetlo do tamno smeđe boje, a ponekad i crvene i crne. Razvijaju se na dijelovima kože koji su najviše izloženi sunčevim zracima, kao što su lice, prsa, vrat i ruke.
Hiperpigmentacija je čest pratilac starijih osoba. Tokom godina ćelije koje proizvode melanin postaju manje i tijelo ih slabije kontroliše, te nastaju tzv. staračke fleke. Mada ne treba zanemariti ni genetiku, jer ljudi koji imaju tamniji ten, zbog veće količine melanina, imaju veću tendenciju pojavi fleka.
Poseban oblik jeste post-inflamatorna hiperpigmentacija. Obično se javlja nakon povrede kože i akni. Kao pokretači navode se i agresivni tretmani i neadekvatni proizvodi za njegu.
Hiperpigmentacija je česta pojava u trudnoći i naziva se melazma. Nastaje usled hormonalnih promjena u tijelu i pogađa najviše obraze, nos čelo i gornju usnu. Može biti i simptom određenih bolesti, kao što su neke autoimune i gastrointestinalne bolesti, metabolički poremećaji i nedostatka vitamina.
Na tržištu postoje brojni preparati za prevenciju i otklanjanje hiperpigmentacije. Među njima posebno se izdvaja brend Ducray. Više od 90 godina čuvena kozmetička kuća konstantno radi na identifikovanju dermatoloških problema i njihovom rješavanju.
Vođena ovim ciljem Ducray je stvorila posebnu liniju proizvoda za problem hiperpigmentacije. Melascreen UV kreme sadrže zaštitni faktor 50, te pružaju maksimalnu zaštitu od UVA i UVB zraka. Ne samo da štite kožu od pojave fleka izazvanih sunčanjem, već i od foto-starenja kože. Zahvaljujući formuli trojne inovacije uspješno otklanjaju već postojeće smeđe mrlje na koži, što je potvrđeno i kliničkom studijom. Redovna upotreba kreme nakon 28 dana dovodi do smanjena fleka za 20 odsto. Ujedno, koža postaje zategnutija i blistavija.
Efikasno rješenje za hiperpigmentisanu kožu donosi i Bioderma. Na osnovu najnovije tehnologije, koju je specijalno razvila ova čuvena kozmetička kuća, postignuta je optimalna kombinacija vitamina koji štite i ojačavaju kožnu barijeru, dok glikolne i salicilne kiseline obezbeđuju hidrataciju.
Preparate za hiperpigmentisanu kožu možete pronaći u bogatoj ponudi apoteke Maxima.
Lejla
08/02/2023 at 07:22 /Mislim da je ova linija proizvoda zvanicno jedina koju nisam probala, te se sada sigurno nalazi na spisku. Hvala